Męska rywalizacja znana jest od starożytności a może i jeszcze dłużej. Pokonani chylą głowy przed zwycięzcami a zwycięzcy, ściągani są często na ziemię z siódmego nieba. Już w starożytnej Grecji rozgrywano zawody sportowe, które miały wyłonić najlepszego i najsilniejszego z mężczyzn i dać prestiż i przynieść chwałę miejscu, z którego pochodził. Najsilniejsi mężczyźni na świecie spotykają się na jednej hali tylko po to, by ustalić, który z nich zasługuje na to miano. Podnoszenie ciężarów to dziś jednak sport nie tylko męski, ale i kobiecy.
Podnoszenie ciężarów odbywa się w dwóch konkurencjach. Pierwszą jest rwanie, w której zawodnik, lub zawodniczka, musi wyciągnąć ciężar ponad głowę wprost z  ziemi. Drugą jest podrzut, w którym sportowcy podnoszą większe ciężary. Jego zasadą jest by ciężar najpierw oprzeć na ramionach, podnieść się, a dopiero później unieść nad głowę prostując ręce w łokciach.
Dyscyplina ta to dziś domena przede wszystkim azjatycka, to stamtąd pochodzą największe światowe sławy. Nasi ciężarowcy cyklicznie wchodzą do czołówki, nieraz zdobywając medale na najważniejszych imprezach.